Příprava čaje

Kategória
Druhy čajů

Správný postup pří přípravě čaje

Zajímá Vás, jak se připravují jednotlivé druhy čajů? Pronikněte s námi do tajů jejich přípravy. Příprava čaje není vůbec složitá. S našimi návody na přípravu čaje to pro Vás bude hračka. Vyžaduje pouze zkušenosti, které získáte po přípravě pár hrníčků. Vesměs se dávkuje jedna až dvě čajové lžičky na 1,5 dl vody. Na konvičku se přidává ještě jedna lžička. Chcete vědět, jak přesně se konkrétní druhy čajů připravují? Vydejte se s námi po stopách čaje…

Příprava černého čaje

Černý čaj je na přípravu jeden z nejjednodušších čajů. Černý čaj by se měl louhovat dvě až tři minuty, pokud chceme aby nás čaj povzbudil, pět minut pro působení na zažívání. Záleží na druhu a chuti čaje, které chcete docílit. Z jedné dávky čaje připravte pouze jeden nálev. Jinak by čaj ztratil svou výraznou chuť. U čínských čajů lze připravit více nálevů, to samé platí i pro čaje Pu-Erh.

Příprava zeleného čaje

Příprava zeleného čaje je o něco málo složitější než příprava čaje černého. Chcete mít opravdu dobrý zelený čaj? Vroucí vodu nechte pár minut odstát, přibližně na teplotu 80 stupňů. Pokud by se zelený čaj zalil horkou vodou, do nálevu by se vyloučily i třísloviny a čaj by zhořkl. Ze zeleného čaje je možné připravit dva až tři nálevy.

Příprava čaje oolong

Chcete objevit chuť polozeleného čaje oolong a nevíte, jak ho správně připravit? Vodu na zalití čaje nechte vychladnout přibližně na 90 stupňů. Oolong čaj se louhuje dvě až pět minut. Z jedné dávky je možné připravit až pět hrníčků.

Příprava žlutého čaje

Žluté čaje jsou oblíbené pro své pronikavé aroma a vynikající chuť. Jejich příprava není nijak složitá. Žluté čaje zalévejte vodou o teplotě 80 stupňů. Louhujte tři minuty. Z jedné dávky je možné připravit až tři nálevy.

Příprava bílého čaje

Chcete si opravdu pochutnat na bílém čaji? Příprava bílého čaje je velmi jednoduchá. Bílý čaj se zalévá vodou o teplotě 90 stupňů. Můžete ho nechat louhovat až pět minut. Záleží jen na tom, jak ho chcete mít silný. Z jednoho čaje můžete připravit až tři nálevy.

Příprava kvetoucího čaje

V poslední době vzrostla obliba tzv. kvetoucích čajů. Kvetoucí čaje je ideální připravovat v průsvitné skleněné konvičce. Jak celý proces probíhá? Kvetoucí čaj zalijte vodou o teplotě 80 až 90 stupňů. Nechte ho louhovat po dobu tří minut. Během nich čaj krásně rozkvete. Z jednoho rozkvetlého čaje můžete připravit až tři nálevy.

Příprava ovocného čaje

Ovocný čaj je oblíbený nejen pro svou vynikající ovocnou chuť, ale i pro jednoduchou přípravu. Ovocný čaj totiž jen tak nepřelouhujete, i když můžete dosáhnout trpké a nakyslé chuti.  Zalévá se vroucí vodou. Doba louhování je pět až osm minut. Pozor, pokud čaj scedíte příliš brzy, nestihne se vylouhovat.

Příprava čajů rooibos a honeybush

Tyto dva čaje jsou podobné svou chutí, vzhledem i přípravou. Zalévají se vroucí vodou a doba jejich louhování je pět minut. Pokud ji ale překročíte, nemusíte se bát, že by čaje zhořkly. Z jedné dávky je možné připravit pouze jeden nápoj. Při více louhováních nálev ztrácí svou charakteristickou chuť a vůni.

Příprava bylinného čaje

Bylinné čaje jsou širokou kategorií čajů s různými návody přípravy. Bylinky vždy zalévejte vroucí vodou a nechte je louhovat osm až patnáct minut. Čas, který je uveden na balíčku čaje, vždy dodržujte. Bylinné čaje totiž snadno zhořknou. Z jedné dávky je možné připravit pouze jeden nápoj.

Příprava čaje mate

Chcete-li si připravit čaj zvaný mate, nabízejí se vám dva způsoby jeho přípravy. První varianta je originální jihoamerická, druhá evropská. Jaký je mezi nimi ale rozdíl? V Jižní Americe se tento čaj připravuje ve vyšušené tykvové slupce, které se přezdívá kalabasa. Dvě až tři čajové lžičky se zalijí teplou vodou. Po několika minutách příprava pokračuje. Do nádoby se dolije voda horká. Za tři minuty je čaj hotový. Pokud je pro vás jihoamerická varianta příliš složitá, vyzkoušejte tu evropskou. V evropské variantě se mate čaj zalévá vodou o teplotě 80 stupňů. Nechává se louhovat tři až pět minut.

Příprava ajurvédského čaje

Že jste ještě neochutnali eshop/čaje/ajurvédské čaje? Nyní máte možnost si ho doma sami uvařit. Příprava ajurvédského čaje je velmi jednoduchá. Čaj se zalévá vroucí vodou a nechává se louhovat po dobu pěti až osmi minut.

Příprava čaje lapacho

Čaj lapacho patří mezi druhy čajů, kterým jsou připisovány blahodárné účinky na lidský organismus. Jeho příprava je od ostatních čajů mírně odlišná. Na jeden litr vody dávkujte jednu polévkovou lžíci čaje lapacho. Přiveďte čaj k varu a povařte pět minut. Poté nechte lapacho dalších patnáct minut louhovat.

Příprava čaje pu-erh

Příprava čaje pu-erh je odlišná druh od druhu. Velmi záleží na tom, zda máte v ruce zelený nebo černý pu-erh. Rozdíl je především v teplotě vody, kterou čaj zaléváte. U zeleného čaje pu-erh volte teplotu 80 stupňů, u černého čaje horkou vodu. Pu-erh se louhuje po dobu tří až pěti minut.

Příprava více nálevů z čaje

Z některých čistých čajů lze připravit i více nálevů. Pokud je tato informace u čaje uvedena, doporučujeme při přípravě dalších nálevů vždy zvýšit teplotu i dobu louhování. Každý další nálev může chutnat trošku jinak, můžete tak objevovat nové chutě. Další výhodou je také finanční stránka, díky možnosti přípravy více nálevů tak můžete ušetřit.

Příprava ledového čaje

Horká metoda přípravy

Použijte doporučené množství vybraného čaje, které je uvedené na etiketě, nasypte ho do nahřáté konvice a zalijte vroucí vodou. Nechejte luhovat po dobu doporučenou na etiketě. Následně nálev sceďte, popřípadě oslaďte. Jednotlivé sklenice nebo džbán naplňte do 2/3 ledovými kostkami a horký čaj do nich rovnoměrně rozlijeme. 

Doporučení:
Sklenici naplňte do 2/3 kostkami ledu a přelijte jej ihned připraveným a již ochuceným horkým čajem. Díky tomuto teplotnímu šoku zůstanou v čaji zachovány všechny účinné látky/oproti čaji, který necháme dlouho stát a chladnout a kromě toho vynikne jeho chuť a aroma.

Studená metoda přípravy

Při použití studeného nálevu použijte dvojnásobné množství vybraného čaje, které je uvedené na etiketě, nasypte ho do skleněné nádoby a zalijte do 2/3 studenou vodou.  Nechejte luhovat 10 - 15 minut a pak přelijte přes sítko do konvice nebo džbánku zasypaného do 1/3 ledem.  Je hotovo!

Doporučení:
Cukr, citron a popř. jiné přísady použijte pro ochucení těsně před naléváním čaje na ledové kostky. V již hotovém ledovém čaji se totiž jakékoli sladidlo velmi těžce rozpouští.


Otevřít chat